top of page

8-те вида любов според древните гърци

  • Снимка на автора: Georgi Dobrev
    Georgi Dobrev
  • 19.01.2022 г.
  • време за четене: 3 мин.


Древните елини биха били объркани от съвременното използване на простото, но понякога трудно за изричане "Обичам те!" към специалния човек и подписването на имейл с подобното му "С обич". И не, не биха били изненадани толкова от имейла, колкото от това, че използваме една и съща дума, говорейки за любовта. Защото на древните гърци са били извеснтни не един, не два,а цели осем различни типа любов и кои са те и следва да разберем.



Ерос

Първият вид любов носи името на гръцкия бог Ерос и изразява идеята за сексуална страст и желание. Но гърците не мислили за ероса като за нещо позитивно. Всъщност Ерос бил опасен, пманене и ирационален. Любовтта, която може да вземе контрол на теб и да те обладаее. Ерос плашел гърците, но дали днес ние целенасочено не стремим именно към него и лудостта на влюбването?!




Филиа

Вторият вид любов е дълбокото приятелство или Филиа, която гърците ценели много повече от Ерос. Филиа се появява между братята, били се рамо до рамо в битка. Тя е демонстрирането на лоялност към приятелите и готовността за саможертва. Във времето, в което имаме стотици приятели във Facebook и другите социални мрежи, към колко от тях бихме казали, че изпитваме този вид любов?




Лудус

Игривата любов, която се ражда с флиртуването и първите моменти във връзката. Но Лудус може да бъде наречено и състоянието ни щастие, когато сме навън, танцувайки цяла нощ с непознати. Малко от Лудус е може би точно това, което ни е нужно, за да освежим любовния си живот.





Агапе




Агапе е безкористната любов. Тя е любовта, която давате на всички хора, независимо дали са ваши близки или далечни непознати. Агапе е любовта-дар, най-висшата форма. И като че ли най-липсващата по света днес.






Строгe

Това е любовта на привързаността, особено към родители и деца. Това е често срещаната или естествена емпатия, която родителите изпитват към своите деца. Самата дума е използвана относително рядко в древните творби и в последствие се е използвала единствено, за да описва връзките в семейството. Също така думата е имала и вторична конотация на приемане на ситуацията, в смисъла на "обичане" на тиранин. Използвана е и за описване на любовта на човек към родината му или към спортен отбор.




Прагма

Тази любов се появява единствено в дългогодишните двойки, при които Прагма преминава в дълбоко разбирателство. Прагма е да правиш компромиси, да показваш търпение и да бъдеш толерантен. Инвестираме толкова енергия в това да се влюбим, но имаме нужда да се научим и как да останем влюбени. Прагма е точно за това - да полагаш усилия, да даваш любов, вместо да очакваш да я получиш.




Ксения

Това е любовта към непознатия, истинското гостоприемство, щедростта и вниманието, което даваме на тези, които са далеч от дома. Ритуалите на гостоприемството създават и изразяват едно взаимно отношение между гост и домакин както в материални (като например даването на дарове и от двете страни), така и нематериални ползи (като представяне на защита, убежище, услуги или определени права). Този вид любов е ритуализираното приятелтво, чийто покровител е главният бог в гръцката митология - Зевс Ксениос (Гостоприемен) и на нарушаването на гостоприемството се е гледало изключително зле, като обида към самите богове.



Филавтия



Последна е любовта към самия теб, но тя има две разновидности - себичният и нездрав нарцисизъм, и силата да обичаш себе си така, че да увеличиш любовта, която даваш на околните. Ако обичаш себе си ще има много, от което да раздаваш и на другите около теб.





Днес ние търсим всички тези любови, съществуващи в един единствен човек или така наречената сродна душа. Посланието на древните гърци обаче е да "възпитаваме" разнообразните видове любов и да изоставим манията ни към съвършенството. Не очаквайте един човек да може да ви даде изобилие от Лудус и Ерос, и Агапе и Прагма. Запазете типовете любов в мислите и думите си, и се опитайте да усъвършенствате най-великото от всички изкуства - обичта.







Comments


Copyright © 2024 Insight - Georgi Dobrev. Всички права запазени.

bottom of page