top of page
Снимка на автораGeorgi Dobrev

10 емоционални нужди, които трябва да се вземат предвид в интимните отношения


Всеки има емоционални нужди.


Помислете за основните нужди за оцеляване като вода, въздух, храна и подслон. Задоволяването на тези физически нужди означава, че можете да останете живи, но е необходимо повече, за да осмислите живота.

Не можете да видите или докоснете неща като приятелство, обич, сигурност или признателност, но те са също толкова ценни. Същото важи и за усещането, че са чути или оценени.

В едни интимни отношения силата на връзката ви може да има голяма разлика в това дали и двамата отговаряте на нуждите си.

Въпреки че всяка връзка изглежда малко по-различно, тези 10 емоционални нужди са добра отправна точка, за да прецените дали вие и вашият партньор получавате това, от което се нуждаете от връзката.


1. Привързаност


Повечето връзки включват различни видове привързаност:


  • физическо докосване;

  • сексуална интимност;

  • любовни думи;

  • мили жестове.

Привързаността ви помага да се свържете и да увеличите близостта.

Не всеки проявява обич по един и същи начин, но партньорите обикновено свикват с уникалните подходи един на друг за задоволяване на тази нужда. Някой, който не казва „Обичам те“, може да покаже отношението си чрез действията си, например.


Ако нивото на привързаност в отношенията ви внезапно се промени, може да започнете да се тревожите. Много проблеми във връзката произтичат от липса на привързаност и е доста разбираемо да се чудите защо един някога привързан партньор изглежда далечен или избягва докосването.

Ако изглеждат по-малко привързани от обикновено, разговорът е добро място за начало. Не забравяйте, че не знаете какво се случва, без да попитате.


Опитайте неконфронтационен подход:


Напоследък забелязах известно разстояние. Когато не можем да се свържем чрез докосване, се чувствам самотен. Чудя се дали има начин да се свържем с думи вместо това, ако не ти е до физическа обич в момента."


2. Приемане


Знаейки, че вашият партньор ви приема такива, каквито сте, може да ви помогне да създадете чувство за принадлежност във връзката. Приемането обаче не означава само, че те приемат. Това също така означава, че се чувствате така, сякаш се вписвате в техните близки и принадлежите в живота им.




Това чувство за принадлежност може да се увеличи, когато:


  • да ви запознаят със семейството и приятелите си;

  • планирайте дейности, които да правите заедно;

  • споделяйте мечти и цели за бъдещето;

  • попитайте за съвет при вземане на решения.


Ако не се чувствате приети, може да се почувствате така, сякаш висите на ръбовете на техния живот. Това не е удобно място.

Някои хора не се отварят лесно и може да имат други причини да не ви включват в определени части от живота си. Все пак усещането, че не принадлежите, може да ви затрудни да видите себе си във връзката в дългосрочен план.

Ето една стратегия, която да опитате: Ако все още не сте го направили, поканете ги да се срещнат с вашите приятели и семейство. Използвайте това, за да започнете разговор за това как бихте искали да участвате повече в живота им.


3. Валидиране

Дори най-близките партньори не винаги се виждат очи в очи и това е добре. Когато обаче не сте напълно съгласни, все пак искате да знаете, че са чули притесненията ви и разбират откъде идвате.

Според проучване от 2016 повечето двойки смятат, че е важно да работят на една и съща дължина на вълната. Когато партньорът ви напълно не успее да види вашата гледна точка, може да се почувствате неразбрани. Ако напълно отхвърлят чувствата ви, може да се почувствате игнорирани или неуважавани.

Ако обикновено се чувствате утвърдени, но това се случва веднъж или два пъти, възможно е те да са имали почивен ден. Не боли да проведете разговор, независимо, да споделите как се чувствате. Но ако постоянно се чувствате нечути или не ви валидират, бихте могли да започнете да натрупвате известно негодувание, така че е най-добре да решите проблема по-рано, отколкото по-късно.


Опитайте:


Напоследък не се чувствам чут, когато повдигам важни въпроси. Можем ли да намерим подходящ момент за сериозни разговори, когато и двамата можем да слушаме, без да се разсейваме?


4. Автономия

Тъй като връзката се задълбочава, партньорите често започват да споделят интереси, дейности и други аспекти от ежедневния живот. Може да забележите, че ставате повече единица, докато се приближавате. Но без значение колко силна става връзката ви, важно е да поддържате чувството за себе си. Въпреки че може да имате много общи неща, вие сте двама отделни хора с уникални цели, хобита, приятели и ценности – и това е хубаво нещо.

Ако вашата самоличност е започнала да се размива в тяхната, направете крачка назад, за да проучите ситуацията. Това смесване на себе си може да се случи естествено, когато се сближите, но може да се случи и когато вярвате, че трябва да станете повече като тях, за да успее връзката.

В действителност поддържането на индивидуални интереси може да подхранва любопитството един към друг, което може да укрепи връзката ви и да я поддържа забавна. Ако губите поглед за себе си преди връзката, отделете време, за да се свържете отново с приятели или да започнете старо хоби.


5. Сигурност

Здравата връзка трябва да се чувства сигурна, но сигурността може да означава много неща.


Ако се чувствате сигурни във връзката си, обикновено:


  • знаете, че уважават вашите граници;

  • чувствате се в безопасност да споделяте чувствата си;

  • чувствате се физически в безопасност с тях;

  • вярвате, че подкрепят вашия избор;

  • чувствате се в състояние да споделите чувствата си.


Поставянето на ясни граници може да помогне за повишаване на чувството ви за сигурност:


Не искам да ми крещят, така че няма да отговарям, ако повишиш тон."


Ако партньорът ви стане злоупотребяващ, потърсете професионална подкрепа. Физическата злоупотреба често е лесна за разпознаване, но емоционалната може да ви накара да се почувствате несигурни, дори ако не можете да разберете защо.


6. Доверие

Доверието и сигурността често вървят ръка за ръка. Трудно е да се чувстваш физически или емоционално в безопасност с някой, на когото не можеш да се довериш. Когато вярвате на някого, знаете, че той се грижи за вас, както и за себе си.

По принцип доверието не се случва веднага. Вие го култивирате с течение на времето, но можете да го загубите и за миг. Нарушеното доверие понякога може да бъде поправено, но това изисква усилия от двамата партньори и често подкрепа от терапевт.

Бъдете откровени за това как ще се справите с нарушенията на доверието във връзката. Въпреки че конкретният ви отговор може да варира в зависимост от контекста на дадена ситуация, вероятно имате добра представа за поведението, което не можете да приемете, като изневяра или лъжа. Не се чувствайте виновни, че уведомявате партньора си за тези нарушители на сделки.


7. Емпатия

Да притежаваш емпатия означава, че можеш да си представиш как се чувства някой друг. Тази способност е от съществено значение за романтичните отношения, тъй като помага на хората да се разбират и да изграждат по-дълбоки връзки.

Кажете, че забравят рождения ви ден. Чувствате се ядосани и наранени. След 5 години заедно, как биха могли? Никога не сте забравили рождения им ден.

Но след първоначалния ви прилив на разочарование и гняв, вие започвате да обмисляте тяхната страна. Напоследък изпитват затруднения на работа и това безпокойство започна да се отразява на съня им. По-голямата част от емоционалната им енергия е влязла в планирането на голям проект, който може да помогне да се обърнат нещата.

Вашето разбиране за тяхното положение ви помага да приемете случилото се и да им предложите състрадание и прошка, което може да ви сближи. Продължаването на задушаването, от друга страна, може да доведе до спор или да ви раздели по други начини.


8. Приоритизиране


Съвсем нормално е да искате партньорът ви да ви постави приоритет. Искате да знаете, че сте първи и че след като те задоволят собствените си нужди, вашите са следващите на опашката.

Разбира се, повечето хора имат няколко (или повече) значими връзки. От време на време може да се наложи някой друг в живота им да бъде на първо място, като например приятел, който преминава през криза или член на семейството, който преживява тежък период. Като цяло обаче, ако не се чувствате като приоритет в живота им, вероятно се чувствате така, сякаш те наистина не ценят присъствието ви. Това може да ви накара да се чудите защо изобщо се притесняват за връзката.

Разговорът често може да помогне. Първо, споменете защо не се чувствате приоритизирани - опитайте споделяне от личното си преживяване (когато направи това, аз се почувствах ...), за да не звучите осъдително. Може би те не отговарят на вашите съобщения за ден или постоянно пренасрочват датата за вечеря, за да настигнат приятели и други.

След това предложете възможно решение, като отговаряне на текстови съобщения всяка вечер или с телефонно обаждане, или избор на обикновена вечер за среща.


9. Връзка

Добре е да не правите всичко заедно. Всъщност поддържането на отделни интереси и приятелства може да бъде добро за индивидуалното психично здраве, както и за здравето на връзката ви (вижте автономността по-горе). Но вероятно искате да се чувствате свързани в същото време. Това е напълно разбираемо. За какво са връзките, ако не споделяте живота си?

Без връзка можете да се чувствате самотни, дори когато прекарвате по-голямата част от времето си заедно. Може да изглежда така, сякаш сте само двама души, които случайно споделят жилищно пространство или понякога прекарват време заедно. Шансовете са големи, за нежеланието връзката ви да продължи.

Ето добрата новина: Ако ви липсва това чувство за връзка, е напълно възможно да се свържете отново и да се ангажирате отново с тях.


Някои полезни съвети:

  • Задавайте въпроси за аспект от ежедневния им живот, за който никога не сте мислили преди.

  • Предложете нова дейност, която да опитате заедно.

  • Излезте от обичайната си рутина, като вземете еднодневно пътуване или пътуване през уикенда.

  • Свържете споделени спомени или разменете отделни спомени от вашето детство.

10. Пространство

Връзката е важна, но също и пространството.

Пространството в една връзка означава, че и двамата имате свободата да правите своите неща, когато пожелаете. Чувствате се подкрепени, но знаете, че можете сами да направите своя избор. Това също означава, че все още се наслаждавате на уединение. Тази поверителност може да означава отделни пространства за работа или почивка у дома, но също така означава емоционална поверителност.

Да бъдеш честен не означава, че трябва да споделяш всяка мисъл, която ти минава през ума. Ако се чувствате раздразнени, например, получаването на малко физическо и емоционално пространство може да ви помогне да преодолеете тези мисли по здравословни начини и да избегнете изхвърлянето на нещата върху партньора си.

Когато става въпрос за пространство, да поискате това, от което се нуждаете, е от ключово значение.


Обмислете следното:


  • отделяйки малко време насаме всеки ден;

  • създайтелично пространство за себе си у дома, независимо дали това е отделна стая или малко кътче;

  • прекарвайте повече време навън.

Няколко неща, които трябва да имате предвид


Преди да се потопим в някои ключови емоционални нужди в една връзка, важно е да вземем предвид няколко неща.


Емоционалните нужди не са заложени в камък


Може да имате различни нужди през целия си живот и вашите нужди също могат да се променят в рамките на една връзка. Това може да се случи, когато научите повече за себе си чрез лично израстване или във връзка с партньора си и вашето развитие като двойка.

Напълно нормално е да се адаптирате с течение на времето, дори да откриете нужди, които никога досега не сте обмисляли. Миналите преживявания също могат да окажат влияние. Вашият опит в предишна връзка може да ви е научил колко важна всъщност е комуникацията, например.


Хората могат да имат различни нужди


Отново емоционалните нужди варират от човек на човек. Някои хора може да ценят принадлежността над любовта или доверието пред желанието, например. Въпреки че може да дадете приоритет на определени неща, като внимание и свързаност, вашият партньор може да отдаде по-голямо значение на поверителността и независимостта. Това не означава, че връзката ви е обречена, но може да се наложи да положите допълнителни усилия, за да комуникирате нуждите и да обсъдите начини за среща по средата.


Никой не трябва да отговаря на вашите нужди


Емоционалните нужди играят важна роля в удовлетвореността на връзката. Ако са изпълнени, може да се почувствате доволни, развълнувани или радостни. Когато те останат неудовлетворени, от друга страна, може да се почувствате разочаровани, наранени или объркани. Въпреки това партньорът ви не носи отговорност да задоволи всички ваши нужди.

Някои потребности, като доверие и комуникация, влияят на успеха на връзката. Без доверие и откритост отношенията обикновено не работят дългосрочно. Но те не могат да задоволят всяка нужда и не трябва да очаквате от тях. Дори в рамките на романтична връзка е от съществено значение да проучите други пътища за задоволяване на нуждите, независимо дали сами или чрез смислени взаимоотношения с другите.


Заключение


Както може би сте забелязали, задоволяването на нуждите обикновено включва съвместно решаване на проблеми. И от какво зависи сътрудничеството? Добра комуникация.

Обсъждането на вашите нужди с партньора ви обикновено е най-доброто място от което да започнете. Ако не можете да общувате, вероятно не можете да изследвате удовлетворяването на нуждите заедно.

Борите се да започнете? Терапията и психологическото консултиране за двойки може да предложи безопасно пространство, за да започнете да говорите чрез вашите притеснения.



Превод от английски: 10 Emotional Needs to Consider in Relationships, Crystal Raypole

58 преглеждания0 коментара

Последни публикации

Виж всички

Comments


bottom of page