Разбирането как да се поставят лични граници е от съществено значение за изграждането и поддържането на здрави взаимоотношения. Много хора знаят какво означава думата „граници“, но нямат представа какво представляват. Може да мислите за границите като нещо като линия на собственост или „тухлена стена“, използвана, за да държи хората навън. Но границите не са твърди линии, начертани в пясъка, които са ясни за всички.
Границите са начин да се грижим за себе си. Когато разберете как да зададете и поддържате здравословни граници, можете да избегнете чувствата на неудовлетворение, разочарование и гняв, които се натрупват, когато границите са избутани.
Какви са границите?
Границите могат да приемат много форми. Те могат да варират от твърди и строги до почти несъществуващи.
Ако имате по-строги граници, можете да:
дръжте другите на разстояние;
изглеждате отделени, дори с интимния партньор;
имате малко близки отношения;
избягвате близки отношения.
Ако имате по-свободни или отворени граници, можете да:
се ангажирате твърде много с проблемите на другите;
ви е трудно да кажете „не“ на исканията на другите;
споделяте прекалено лична информация с другите;
се стремете да угодите на другите поради страх от отхвърляне.
Човек със здравословни граници разбира, че изясняването на очакванията помага по два начина: установява какво поведение ще приемете от другите хора и какво поведение другите хора могат да очакват от вас. Ако имате здрави граници, можете да:
споделяте лична информация по подходящ начин (не твърде много или не твърде малко);
разберете вашите лични нужди и желания и да знаете как да ги съобщите.
цените собственото си мнение;
приемете, когато другите ви кажат „не“.
Много от нас имат смесица от граници в зависимост от ситуацията. Например, може да имате строги граници на работа и по-свободни у дома или със семейството и приятелите. Може дори да има различни граници въз основа на културата на даден човек. Например, някои култури смятат, че споделянето на лична информация не е подходящо по всяко време, докато в други култури споделянето може да бъде насърчавано по всяко време.
Видове граници
Изграждането на здравословни граници – независимо дали сте на работа, у дома или излизате с приятели – зависи от разбирането на видовете граници.
Има пет различни типа граници:
Физически. Те се отнасят до вашето лично пространство, вашата поверителност и вашето тяло. Може да сте някой, който се чувства комфортно с публични прояви на привързаност (прегръдки, целувки и държане за ръце), или може да бъдете някой, който предпочита да не бъде докосван публично.
Сексуални. Това са вашите очаквания по отношение на интимността. Сексуалните коментари и докосвания може да са неудобни за вас.
Интелектуални. Тези граници засягат вашите мисли и вярвания. Интелектуалните граници не се зачитат, когато някой отхвърля идеите и мненията на друг човек.
Емоционални. Те се отнасят до чувствата на човек. Може да не се чувствате комфортно да споделяте чувствата си за всичко с приятел или партньор. Вместо това предпочитате да споделяте постепенно с течение на времето.
Финансови. Това, както се досещате, е всичко свързано с парите. Ако обичате да спестявате пари - а не да ги харчите за модерна мода - може да не искате да заемате пари на приятел, който го прави.
Когато се подготвите да установите границите си, не забравяйте да вземете предвид всяка една от тях.
Намаляване на личните граници
„Накратко, това е да знаете как да отделите своите чувства или „неща“ от тези на някой друг“, казва психологът д-р Тара Куин-Чирило, базиран в Обединеното кралство.
„Като човешки същества ние имаме свои собствени мисли, спомени и преживявания, и понякога това може да стане много неясно с нечии други. Границите са здрави, за да ви помогнат да идентифицирате и запазите това пространство."
Докато алармите за сигурност сигнализират при преминаване на физически граници, трябва да разчитате на собствените си вътрешни системи за предупреждение, за да определите кога са нарушени вашите емоционални и психологически граници. Например, „Ако излезете от среща или телефонен разговор с приятели, семейство или някой друг, чувствайки се изтощени и/или тревожни, вероятно имате нарушени граници“, обяснява Сали Бейкър, старши, лицензиран и акредитиран терапевт в Лондон, Великобритания
Поставянето на граници е полезно за много повече от просто дефиниране на нашата идентичност. Наличието им на място „ограничава излагането ви на стрес и производството на адреналин и кортизол (хормонът на стреса)“, казва Бейкър. "Това защитава вашето психическо благополучие."
Д-р Куин-Чирило се съгласява, че благосъстоянието е ключов фактор, тъй като липсата на граници може да „доведе до емоционална и физическа умора“, особено ако трябва да се справите с изтощителното поведение на другите. И не свършва дотук. Границите насърчават чувството за автономия, казва д-р Куин-Чирило. Те също могат да ви „пазят в безопасност във взаимоотношенията на работното място, у дома и с партньорите, а това е наистина важно“.
Изследванията показват също, че неясните граници, особено между работата и домашния живот, са свързани с нездравословен начин на живот и по-ниски нива на щастие, заедно с по-висок риск от семейни конфликти.
10 начина за поставяне и поддържане на добри граници
Не сте сигурни как да създадете граници или ефективно да поддържате съществуващите? Тук са събрани някои от най-добрите подходи, които да опитате.
Насладете се на малко себерефлексия
За успешно въвеждане и поставяне на граници е от ключово значение да разберете защо всяка от тях е важна за вас и как биха се възползвали от емоционалното ви благополучие.
„Отделете малко време, за да бъдете детектив на собствената си психология“, предлага Бейкър.„Толкова често се случват неща на хората и те се чувстват неудобно, но не са сигурни защо. Първата стъпка към наличието на здрави и здравословни граници във всяка ситуация е да отделите време, за да проучите какво се случва с вас."
Започнете с малко
Ако вече нямате много граници, перспективата за въвеждане на повече може да изглежда огромна – така че ги изграждайте бавно. Това ви позволява да приемате нещата с по-удобно темпо и дава време да помислите дали вървите в правилната посока или трябва да направите някои промени.
Задайте ги рано
„Понякога може да е наистина трудно да започнеш да поставяш граници, особено във вече съществуващи връзки“, казва д-р Куин-Чирило. „Ако можете веднага да поставите граници, е много по-лесно да се работи с него.“
Чрез поставянето на граници и очаквания от самото начало всеки знае къде се намира и чувствата на нараняване, объркване и разочарование могат да бъдат намалени.
Бъдете постоянни
Оставянето на границите да се плъзгат може да доведе до объркване и да насърчи нови очаквания и изисквания сред хората около вас. Опитайте се да поддържате нещата последователни и стабилни. Това помага да затвърдите вашите първоначални прагове и вярвания, и гарантира, че тези линии остават ясно установени.
Създайте рамка
Д-р Куин-Чирило отбелязва, че границите „варират в зависимост от вида на връзката“.
Помислете да отделяте час или два насаме всеки уикенд. Тази граница може да се прилага независимо дали живеете с партньор, имате натоварен социален график с приятели или сте близки със семейството си.
Чувствайте се свободни да добавяте допълнения
В някои аспекти от нашия живот вече съществуват граници - като например на работното място, но смятайте това за минимум. Колегите вероятно ще имат някои от тях и е добре и вие да добавите някои. Това може дори да подобри представянето ви. Австрийски изследователи установиха, че служителите, които въвеждат лични граници на работното място, се чувстват по-овластени.
Бъдете наясно със социалните медии
Тези платформи позволяват повече комуникация от всякога, но също така насърчават значително размиване на границите.
"Случва се невероятно споделяне“, заявява Бейкър, а изследванията показват, че над половината от нас са загрижени, че семейството и приятелите ще публикуват лична информация или снимки, които не искаме да се споделят публично. Ако смятате, че определено действие е пресичане на граница в реалния живот, опасенията ви са не по-малко валидни, когато се случва онлайн. „Не е нужно да се излагате на социалните медии, които ви притесняват“, добавя тя.
Говорете, говорете, говорете
Комуникацията е от решаващо значение в света на границите, особено ако някой постоянно надхвърля вашите. Въпреки че може да се наложи да изразите притесненията си, тези дискусии не трябва да бъдат конфортиращи. Например, ако имате приятел, който изпраща съобщения без прекъсване, д-р Куин-Чирило предлага да кажете нещо от рода на: „Виждам, че наистина искаш да ти отговоря, но най-доброто нещо, което можеш да направиш, е да ми оставиш съобщение и ще се свържа с теб, когато мога.“ Това деликатно подчертава тяхното поведение, като същевременно отстоява вашия праг.
Бъдете най-големият си шампион
За да имат границите силна основа, трябва да покажете малко любов, отбелязва Бейкър. „Ако имате изрази в главата си, който казват, че сте безполезни и незаслужаващи, тогава ще ви е трудно да поставите граници, които да ви защитават“, казва тя. „Голяма част от това се свежда до самооценка и собствена стойност.“ Не е нужно много, за да започнете да насърчавате този начин на мислене, добавя Бейкър. Колкото повече се занимавате с дейности, „които освобождават хормони за добро настроение, като пеене, бягане или каквото искате да правите – неща, които хранят собственото ви сърце – тогава това ще ви помогне да промените вътрешния си диалог и да се почувствате по-удовлетворени“.
Спечелете перспектива
Липсата на граници може да бъде пагубна за психичното ни здраве, но прекаляването с тях и прекомерното им мислене също могат да повлияят на емоционалното ни благополучие, разкрива д-р Куин-Сирило. „Вземете здравословно ниво на мислене за границите“, казва тя. „Имайте, но не се диктувайте от тях. Понякога просто трябва да се справите с инстинкта си. Можем да забравим, че всъщност сме доста добри в навигацията в повечето неща и сме доста интуитивни като човешки същества."
Разпознаване на границите на другите
В допълнение към определянето на собствените си граници, важно е да оценявате и тези на другите - дори и те да са различни от вашите. И така, как можете да определите какви са те?
Разочароващо, „няма магическа наука“, казва д-р Куин-Чирило. „Ако се притеснявате или не сте сигурни, просто попитайте.“ За щастие, разговорът не трябва да бъде неудобен или изразяващ се в конфронтация. „Простата общата дискусия помага“, продължава тя. „Кажете нещо от рода на „Мога ли да ви пиша по-късно?“ или „Кога е добре да изпращате съобщения?“ Те помагат да започнем да поставяме рамка.“ Става дума и за използване на здравия си разум. Ако партньорът ви мрази използването на социални медии, има голям шанс да не иска тези съвместни селфита да се поставят във вашия акаунт в Instagram или Facebook. Или, ако някой приятел каже, че не иска да гледа конкретен филм, не му досаждайте.
Д-р Куин-Чирило разкрива, че многократното нарушаване на границите „може да породи негодувание и презрение и да накара хората да се отдръпнат“. Така че няма нищо лошо да отделите момент за размисъл, преди да действате.
Заключение
Границите са от съществено значение по различни причини и изглеждат различно за всеки. Може да се притеснявате, че те ще ви накарат да изглеждате недружелюбни или конфронтиращи, но е възможно да ги поддържате, без да разстройвате тези, които ви интересуват.
Не се чувствайте виновни за поставянето на граници. Те по същество са форма на самообслужване и ние активно се стремим да включим други елементи от това в живота си всеки ден - от хранене на балансирана диета до упражнения. Това не е по-различно!
Би могло да отнеме известно време и обмисляне, за да дешифрирате най-важните за вас граници и най-добрите начини за тяхното прилагане, но вашето психическо благополучие ще оцени усилията в дългосрочен план.
Превод от английски: 10 Ways to Build and Preserve Better Boundaries, Chantelle Pattemore.
Comentarios