top of page
Снимка на автораGeorgi Dobrev

Защо самоприемането е толкова трудно?

Самоприемането може да бъде трудно, особено ако житейският опит ви е отчуждил от вас самите.

Приемате ли се такъв какъвто сте? Тези, които го правят, са по-склонни да имат добро психично здраве, отколкото тези, които не го правят.


Себеприемането означава да приемете, че сте това, което сте, недостатъците и всичко останало. Приемането на себе си изцяло може да изглежда достатъчно просто, но е по-лесно да се каже, отколкото да се направи. Всъщност самоприемането може да бъде трудно за много от нас.


Самоприемането не е същото като самооценката или самоувереността. Въпреки че вашето самочувствие може да се повишава и спада въз основа на начина, по който възприемате стойността си, самоприемането остава последователно, независимо как гледате на себе си.


Добрата новина е, че себеприемането е нещо, на което можем да се научим. Да се научите да приемате себе си може да подобри психическото ви благополучие и да ви помогне да се справите с житейските перипети и постижения.


Защо самоприемането е толкова трудно за постигане?


Да приемете себе си е по-лесно да се каже, отколкото да се направи. Често получаваме съобщения от света - медиите, членове на семейството, учители, религиозни учения и т.н. - които предполагат нашата малоценност. Това може да ни затрудни да приемем себе си. Например, вашето възпитание може да има значение.




Проучване на от 2016 г., базирано на 236 млади възрастни в Турция, установява, че участниците са по-склонни да изпитат самоприемане, ако си спомнят, че родителите им са ги приемали в детството им.


Дискриминацията също може да има значение: трудно е да приемеш себе си, когато светът ти казва, че си по-нисш. Преглед, публикуван през 2020 г., установява, че ЛГБТИ+ хората имат по-ниски нива на самоприемане в сравнение с хетеросексуалните участници. Това може да се дължи на по-голяма вероятност да изпитат дискриминация.



Самоприемането може да бъде особено трудно, ако:


  • вашите родители или лица, които се грижат за вас, не са ви накарали да се почувствате приети;

  • сте преживели травма, която засяга начина, по който виждате себе си;

  • чувствате се виновни за минали събития;

  • сте били научени да се виждате като по-нисши поради вашата раса, пол, ориентация или друг аспект на вашата идентичност.


Въпреки това не е невъзможно да практикувате себеприемане само защото сте преживели травма, пренебрегване или дискриминация. Може да отнеме време, но практикуването на себеприемане би могло да ви бъде полезно в дългосрочен план.





Каква е връзката между самоприемането и депресията?


Самоприемането е свързано с психичното здраве. Изследване от 2019 г. показва данни, че хората с негативна представа за себе си и ниско самочувствие може да са по-склонни да изпитат симптоми на депресия.


Проучване от 2019 г. отбелязва, че „безусловното самоприемане“ е по-добър показател за психично благополучие, отколкото самочувствието. Самочувствието е свързано с това как възприемате себе си - например дали чувствате, че сте достоен и добър - но самоприемането е свързано с приемането на себе си, независимо дали се чувствате достоен или не.



Защо е толкова трудно да приемеш себе си, когато имаш депресия? Би могло да бъде, защото депресията може да повлияе на начина, по който гледате на себе си. Чувството за безполезност и ниското доверие са често срещани симптоми на депресия. Тези чувства могат да ви затруднят да се чувствате положително към себе си.



Въпреки това е възможно да се научите да приемате себе си, когато имате депресия. Себеприемането означава да приемете недостатъците си, дори когато увереността ви е ниска и когато се чувствате непродуктивни, недостойни или нещастни.


Как изглежда себеприемането?


Себеприемането е да приемате всички аспекти на себе си, положителни и отрицателни. Това не означава непременно, че сте устойчиви на растеж, а по-скоро, че приемате себе си, вместо да се борите срещу частите от личността си, които не харесвате.




Признаците на самоприемане могат да включват следното:


  • Дори в трудни обстоятелства вие приемате себе си;

  • Признаваш недостатъците и слабостите си;

  • Чувствате се комфортно да бъдете автентичното си Аз;

  • Можете да понесете (мила) критика, без да се чувствате нападнати;

  • Чувствате се сякаш сте на своя страна.


Самоприемането не е свързано с:


  • вярвайки, че сте перфектни или безупречни;

  • избягване на растеж и самоусъвършенстване;

  • чувствайки се 100% уверени през цялото време;

  • винаги вярвате, че сте прави.


Липсата на себеприемане може да изглежда така:


  • изпитване на самоомраза, особено при трудни обстоятелства;

  • предприемане на драстични опити за избягване на честна интроспекция;

  • да се срамувате от вашите недостатъци и слабости;

  • отричане или пренебрегване на вашите недостатъци, защото ви карат да се чувствате неудобно;

  • заемате отбранителна позиция, когато някой се изправи срещу вас или ви критикува.


Какво е любовта към себе си?

Любовта към себе си означава да бъдеш състрадателен и мил към себе си. Става въпрос за приоритизиране на вашите нужди - не по егоистичен начин, а по начин, който признава вашата човечност.


Позитивната психология предполага, че всички ние, независимо дали имаме психично заболяване или не, можем да извлечем полза от това да се научим да обичаме себе си, да работим върху себеусъвършенстването и да практикуваме здравословни навици. Има силен фокус върху насърчаването на щастието, благодарността и уменията за управление на стреса.


Позитивните психологически методи за любов към себе си могат да включват:


  • опитване на водени медитации;

  • занимавайки се с творчески хобита;

  • практикуване на благодарност;

  • водене на дневник в свободен стил;

  • култивиране на здрави взаимоотношения с другите;

  • идентифициране на вредни модели и справяне с тях;

  • възпитаване на здравословни навици.


Обобщение


Самоприемането не идва естествено за всички нас. Ако сте били изложени на съобщения, които казват, че сте недостойни или по-низши, може да ви е по-трудно да приемете всеки аспект от себе си.


Въпреки това е възможно да работите върху себеприемането си и да се научите да посрещате себе си със състрадание и грижа. Психологическото консултиране и психотерапия могат да ви помогнат да се научите да приемате всички свои части - добрите, лошите и грозните - така че да имате по-здравословна връзка със себе си.

Превод от английски: Why Is Self-Acceptance So Hard?, Medically reviewed by Janet Brito, Ph.D., LCSW, CST — By Sian Ferguson.

79 преглеждания0 коментара

Последни публикации

Виж всички

Comentários


bottom of page