Панически атаки и паническо разстройство
- Georgi Dobrev
- 6.02.2022 г.
- време за четене: 3 мин.
Актуализирано: 7.02.2022 г.
Паническата атака е тежък пристъп на тревожност и страх, която се появява внезапно, често без предупреждение и без видима причина.

Какво е паническа атака?

Паническата атака е тежка атака на тревожност и страх, която се появява внезапно, често без предупреждение и без видима причина. В допълнение към тревожността, по време на паническа атака могат да се появят и различни други симптоми.
Симптоми на паническа атака
Изпотяване и треперене;
Сухота в устата;.
Горещи вълни или студени тръпки;
Усещане за недостиг на въздух, понякога с усещане за задушаване;
Болки в гърдите;
Повръщане (гадене), замаяност или припадък;
Страх от смърт или полудяване;
Изтръпване или усещане за иглички по тялото;
Чувство за нереалност или откъсване от себе си.

Физическите симптоми, които се появяват при пристъпите на паника, не означават, че има физически проблем със сърцето, гръдния кош и т.н. Симптомите се появяват главно поради пренасищане на нервни импулси от мозъка към различни части на тялото по време на паническата атака. Това преувеличение на нервните импулси може да доведе до производството на хормони в тялото, които включват адреналин (епинефрин). Това понякога се нарича отговор „бий се или бягай", като този вид реакция е нормална при хората, когато чувстват, че са в опасност. По време на паническа атака тялото може да реагира по същия начин.
По време на паническа атака сте склонни да дишате прекомерно (хипервентилирате). Ако дишате прекомерно, издишвате твърде много въглероден диоксид, което променя киселинността в кръвта. След това това може да причини повече симптоми (като объркване и крампи) и да влоши „туптенето на сърцето“, замаяност и иглички по тялото. Това може да направи атаката да изглежда още по-страшна и да ви накара да дишате още повече и т.н. Прекомерното дишане може да ви накара да се почувствате много замаяни и дори да загубите съзнание за кратък период от време. Въпреки това, загубата на съзнание при прекомерно дишане е много необичайна.
Една паническа атака обикновено продължава 5-10 минути; понякога обаче пристъпите на паника идват на вълни за до два часа.
Какво е паническо разстройство?

Най-малко 1 от 10 души има случайни пристъпи на паника. Ако имате паническо разстройство, това означава, че имате повтарящи се пристъпи на паника. Честотата на атаките може да варира. Около 1 на 50 души имат паническо разстройство.
При паническо разстройство може да има първоначално събитие, което причинява паника, но след това атаките не винаги са предвидими. Ако имате паническо разстройство, вие също имате непрекъснати притеснения за по-нататъшни пристъпи и/или за симптомите, които имате по време на атаки. Например, може да се притеснявате, че „туптящото сърце“ (сърцебиене) или болките в гърдите, които имате при пристъпи на паника, се дължат на сериозен сърдечен проблем. Някои хора се притесняват, че могат да умрат по време на паническа атака.
Какво предизвика паническите атаки?

Пристъпите на паника обикновено се появяват без видима причина (причината не е ясна). Леки аномалии в баланса на някои мозъчни невротрансмитери могат да играят роля. Всеки може да получи паническа атака, но те също така биха могли да се предават в семейството. Стресови житейски събития, като загубата, понякога могат да предизвикат паническа атака.
Паническо разстройство, агорафобия и други страхове

Някои хора с паническо разстройство се притесняват, че ще получат паническа атака на обществено място, от което е трудно да се измъкне, или където може да не е налична помощ или където може да бъде неудобно. Това би могло да ги накара да развият агорафобия.
Може да развиете и други ирационални страхове. Например, може да мислите, че упражненията или определени храни причиняват пристъпите на паника. Поради това може да се страхувате (да развиете фобия за) определени храни или да избягвате упражненията и т.н.
Справяне с паническата атака
За да облекчите пристъпа на паника или да предотвратите неговото влошаване, дишайте възможно най-бавно и дълбоко. Съсредоточете се наистина върху дишането си. Изучаването и използването на техники за релаксация може да помогне. Много хора смятат, че упражненията за дълбоко дишане са полезни. Това означава да поемете дълго, бавно вдишване и много бавно да издишате. Ако направите това няколко пъти и се концентрирате изцяло върху дишането, може да ви се стори доста релаксиращо.

Някои хора смятат, че преминаването от гръдно дишане към коремно дишане би могло да бъде полезно. Седейки тихо, опитайте да поставите едната ръка на гърдите си, а другата на корема. Трябва да се стремите да дишате тихо, като движите корема си, а гърдите ви се движат много малко. Това насърчава долния мускул на гръдния кош (диафрагмата) да работи ефективно и може да ви помогне да избегнете прекомерно дишане.
Какво е лечението на паническите атаки и паническото разстройство?
Не е необходимо лечение, ако просто имате случайни пристъпи на паника. Може да ви помогне, ако разбирате за пристъпите на паника. Това може да ви успокои, че всички физически симптоми, които имате по време на паническа атака, не се дължат на физическо заболяване. Би могло да ви помогне да знаете как да се справите с паническа атака.
Лечението може да помогне, ако имате повтарящи се пристъпи (паническо разстройство). Основната цел на лечението е да се намали броят и тежестта на пристъпите на паника.

Превод от английски: Panic Attacks and Panic Disorder, Dr Laurence Knott
Comentarios